ClubPenguinTR.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ClubPenguinTR.com

Latest imagesAnasayfaAnasayfaGaleriAramaKayıt OlGiriş yap

Alacakaranlık Zübüklüğü : Yeni Ay

3 posters
YazarMesaj
Bender
Dahi Penguen s3
Bender

Erkek Mesaj Sayısı : 1805

Alacakaranlık Zübüklüğü : Yeni Ay Empty
MesajKonu: Alacakaranlık Zübüklüğü : Yeni Ay   Alacakaranlık Zübüklüğü : Yeni Ay Icon_minitimeC.tesi Ocak 16 2010, 09:57

Sözde edebiyat bölümünden mezun amatör bir yazarın kitabi bu kadar nasıl büyütülür, bu konuda onu parçalar halinde inceliyeceğiz ...

1) Hayal Gücü
1900'lü yıllarda vampir efsaneleri ortaya cikmisti.1950'lerden beri onlarca vampir kitaplari cikti.Bunlar gerçekten iyi kurgulanmiş korku yüklü kitaplardı.Aralarindan 4-5 tanesini okumustum.Daha sonra araya kurtadamlar girdi.Büyük bir savaş başlamıştı.Savaşlar arasında kurtadamlara aşık olan vampirlerde vardi.
Günümüzde ise SM tarafindan yazilmis dünya dillerine cevrilmis oldukca populer bir kitap var (Alacakaranlik,Yeni Ay..)
Sanrim yazar bu filmleri çok izliyordu.Akşam rüyasındada gördüğü bu saçma konunun tüm dünyayı zehirleyeceğini bilemilir miydi , sanmıyorum .. Birkaç kitabi birlestirip birkac kucuk degisikliklerle "Biraz sizden aldik biraz onlardan birazda biz ekledik , daha güzel oldu. Alin okuyun .. " tarzi bir kitap oldugu dusunuyorum.
Kıtabi okudungunda insanlarin hayatına etki edecek , kitabi kapattiginda hayatında birseylerin degistigini hissettirecek bir kitap degil.Zaten edebi yondende inceledigimizde oldukca kelime yoksunu 150-300 kelimeyi birlestirerek yazilmis bir kitap oldugunu , olayların az , evde kalmis / dul yaşlı kadınların dikkat ettiği ayrıntıların kitapda oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz.Yazarin burda tek amacladigi maddi bir cikar oldugunu dusunuyorum.

2) Filmleri
Filmlerle kitaplari karsilastirmamak icin ayri bir bolumde devam ediyoruz.Eger bir kitaptan uyarlanan filmde , kitap guclu kaliyorsa yazarin iyi oldugunu soyleyebiliriz. Fakat Twilight'da ki gibi filmin görkemi ile kitabi karsilastirdigimizda iste o zaman yazarin isi bitmistir.Film, fantastik bir film fakat bütcesi cok dusuk (bence) . Olaylar bayırda , otlarda geciyor.Birde 3 yıldızlı bir otelde .. Fazla bütce istemiyor.Üstelik bir kurgudan bahsedemeyiz.Olaylar gelecekteki olaylari belirliyor.Bir TV dizisi olabilirdi fakat bir film icin abartilmasi cok sacma bence.İkinci filme geldigimizde Yeni Ay, butce ve gorsel efekler bakimindan gayet iyiydi fakat kitaba -ne kadar kitap denebilirse artık(!)- bagli kalmakla buyuk hata yapilmis.. Pembe dizileri aratmayan sahneler artmısti.Sinemada izledigimde filme gidenlerin %95 'inin 12-13 yasin altindaki kucuk kizlardan olustugunu fark ettim.Fakat bir film hakkinda yorum yapabilmek icin önce filmi izlemelisiniz.Filmi izlerkende gercekten acimistim bu hayranlara..
Bellanın elini kestiği anda arkamdaki kucuk kiz "Ayy canim kiyamam bn sana.. " seklindeki tepkisi beni guldurmustu..
Jacob'ın t-shirtünü cikardigi anda yanimdaki kiz "vuuu ..." diye bagirmisti..

3)Diğer fantastik romanlarla karşılaştırılması
Eldeğer olarak görmesemde popülerlik bakiminde HP serisi ile karsilastiracagim.

HP icin ;
1) Kullanilan dil gerçekten etkileyiciydi.4 günde tüm seriyi bitirmek isterdim.Fakar DH kitabini hic bir yerde bulamamistim.Ama onuda sonradan okudum.
2) Olaylar hızlı gerceklesiyor.Ve gereken olcude verilen detaylar filmdeki sahneler ile okurun aklinda olusturdugu sahnenin ayni olmasini sagliyor.
3)Olaylar sondan baslanarak kurgulanmis.Yani yasanan her olayin doguracagi sonuclar onceden belirlenmis.Örnek olarak Olum Yadigarlarinin kitabinda dusunselinde yasananlar serinin tum kitaplarinda onemsiz olarak gordugunuz detaylari kafaizda butunlestiriyor ve bunlari nasil dusunemedim diye kafanizi duvalara vuruyorsunuz.
4)Yeni bir dunya yaratılıyor.Daha once kimsenin kullanmadi terimler kullaniliyor.(Olum Yiyen,Muggle .. )

Twilight icin;
1) Kullanilan dil ilkokul ogrencisinin kaleminden cikis gibiydi.Sıkıcı ve akıcı olmayan olaylar butunuydu.
2) Olaylar akıcı degil ve verilen detaylar sayfayı doldururken okuyucununn zihninde hiç bir şey canlandirmiyor.
Yazarin verdigi tek dogru dürüst detay araba markaları..Umarim bir gun o arabalardan kendi de alabilir de araba meraki biter...(!)
4)Zaten yaratilmis olan Vampir , Kurtadam , İnsan üçlemesini degistirerek üzerine eklenen 200-300 kelimelik bir dil kullaniliyor.
Sphenis
Özel Penguen
Özel Penguen
Sphenis

Kadın Mesaj Sayısı : 4206
Oyundaki Nicki : Dr Sphenis
Takıldığı Mekan : Summit
Mesajı : ...

MesajKonu: Geri: Alacakaranlık Zübüklüğü : Yeni Ay   Alacakaranlık Zübüklüğü : Yeni Ay Icon_minitimeÇarş. Ocak 20 2010, 12:15

ya zaten kadin bi cumleyi bi paragraf haline getirmis cok uzatmis yani
bunny_blg
Özel Penguen
Özel Penguen
bunny_blg

Kadın Mesaj Sayısı : 1726
Oyundaki Nicki : Penpengu1

MesajKonu: Geri: Alacakaranlık Zübüklüğü : Yeni Ay   Alacakaranlık Zübüklüğü : Yeni Ay Icon_minitimeÇarş. Ocak 20 2010, 12:48

Ben sevmiyorum bu filmleri. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Sphenis
Özel Penguen
Özel Penguen
Sphenis

Kadın Mesaj Sayısı : 4206
Oyundaki Nicki : Dr Sphenis
Takıldığı Mekan : Summit
Mesajı : ...

MesajKonu: Geri: Alacakaranlık Zübüklüğü : Yeni Ay   Alacakaranlık Zübüklüğü : Yeni Ay Icon_minitimeÇarş. Ocak 20 2010, 12:54

fılm guzel ama kıtap ıgrenc bence

Alacakaranlık Zübüklüğü : Yeni Ay
1 sayfadaki 1 sayfası